Mnogi od nas često imaju probleme sa gojaznošću ili su previše mršavi i ne mogu da se ugoje. Takođe, nezdrave navike u ishrani su postale normalnost. Ponekad smo u stanju da grickamo po čitav dan, da jedemo kasno uveče, pa se čudimosuvišnim kilogramima kojih nikako da rešimo. Imamo i probleme sa varenjem, sa probavom, jer ne umemo da iskombinujemo hranu. Zato smo odlučili da porazgovaramo sa nutricionistom i saznamo koja su to zlatna pravila u ishrani koja bi mogla da nam pruže pomoć u mnogo čemu. Za Naj magazin govori nutricionista,
KAKO MOTIVISATI LJUDE DA SMRŠAJU ?
-Kada osoba dodje po stručnu pomoć na pregeld kod nutricioniste, onda je definitivno odlučila da oslabi. Ono što je presudan moment odluke da se promeni životni stil je najčešće ugroženo zdravlje. Današnji čovek, skoro svaki, ima bar jednu stvar koja nije u najboljem redu, uglavnom je to povišen holesterol ili hipertenzija. Ne treba ni jedan signal tela uzimati zdravo za gotovo, nego razmisliti šta nam telo poručuje i zašto nam daje signal (nervoza, depresija, bolovi u leđima, nesanica, gorušica itd).
ZAŠTO SVI ODUSTAJU POSLE IZVESNOG VREMENA ?
-Od rođenja su nam usađene navike, da li to bile dobre ili lose. Što je čovek stariji, to se teže menja. Ukoliko dovoljno radimo na sebi o, i uviidimo svoje greške, nećemo odustajati od promene na bolje. Svakako da čovek treba sebe da nagradi kada “pobedi”, ali već sutra treba da se vrati na pravi put. Ljudski je grešiti.
KAKO IH MOTIVISATI DA NASTAVE ?
-Redovnim kontrolnim pregledima, redovnim kontaktom i pohvalama. Čovek kada odluči da uradi nešto dobro za sebe i kada vrlo brzo vidi rezultat, to je najbolja motivacija za dalje. Jedino kada neko dođe “pod pritiskom okoline” na pregled, a zapravo nije spreman na promenu, taj nema dobar rezultat.
DA LI JE POVEZANO PREJEDANJE I PSIHA?
-Jeste. Postoje ljudi koji se goje pod stresom, a postoje i oni koji mršave pod istim i gube apertit. Ako već spadamo u prvu grupu ljudi, onda je bitno da nam je okruženje u domu takvo da ne možemo da posežemo za grickalicama i industrijskim prerađevinama. Od špajza sve kreće. On treba da bude obillje zdravlja a ne atomskih bombi.
KOLIKO UNOS VODE TREBA DA BUDE?
-Zavisi od telesne mase. Prosek je 2 l dnevno.
DA LI SE NAJBRŽE MRŠAVI BEZ ŠEĆERA I BRAŠNA?
-Zavisi od više faktora kojom ćemo brzinom da mršavimo (pol, godine, fizička starost organizma, zdravstveno stanje, fizička aktivnost, profesija, porodična uloga itd).
KOJI NAČIN PRIPREME HRANE JE NAJZDRAVIJI?
-Bareno, dinstano na malo ulja I vode, kuvano, grilovano. Zavisi koje su namirnice u pitanju, Npr brokol itreba da se kratko obari oko 2-3 min, boranija se kuva oko 1h, meso se sperma oko pola sata.
KOJE ŽITARICE IMAJU NIZAK GLIKEMIJSKI INDEKS I KAKO IH UNOSITI ?
-To su integralne žitarice koje imaju obilje vlakana (Heljda, pšenica, spelta, raž, ječam). Najbolje je uzimati ih u vidu hleba za doručak, užinu i ručak. Nipošto za večeru, ona treba da bude proteinska.
ZAŠTO TREBA NAVIKAVATI ORGANIZAM NA ODREĐENU SATNICU JEDENJA?
–Mi smo programirani da jedemo na nekih 3 sata, da bi nam metabolizam mogao funkcionisati normalo. Ukoliko je razmak preko 6 ili 8 sati , tada se metabolizam usporva i prekida se proces detoksikacije u telu. Najgora varijanta je da preskočimo doručak i ručamo tek u 17h. Tada ćemo se zasigurno ugojiti.
DA LI SMUTIJI NAGLO PODIŽU NIVO ŠEĆERA U KRVI I DA LI I KOLIKO IH PUTA TREBA NEDELJNO KORISTITI?
–Smuti treba da se konzumira polako i da se svaki gutljaj zadrži u ustima par sekundi. Varenje počinje od usne duplje, tako što pljuvačka kreće da razlaže ugljene hidrate. Ukoliko preskočimo taj momenat, imaćemo poteškoće u varenju. Možemo ih uzimati i svakodnevno na pruzan stomak par dana, pa napraviti pauzu itd. Opet ponavljam , sve je individualno. Neki prosek je 3 x nedeljno da možete da ga konzumirate u zavisnosti da li je za doručak ili za prvu užinu.
KAKO ISHRANOM MOZEMO SPREČITI POJAVU ODREDJENIH BOLESTI I KOJIH?
Da, svakako. Ishrana je najvažnija kod svih bolesti. Loša ishrana, stres i poroci su najčešći okidači za problem sa zdravljem (kardiovaskularne bolesti, kancer, hašimoto, osteoporoza, akne i mnogedruge). Današnji čovek je daleko bolesniji od čoveka pre par stotina godina, jer živimo brzo, ne hranimo se pravilno i nemamo vremena za sebe.
BORJANA, MOŽETE LI ZA KRAJ OVOG RAZGOVORA DATI SAVET NAŠIM ČITAOCIMA?
Isključite mobilni telefon, tablet i TV jednom nedeljno čitav dan, preporodićete se.
Sanela Dimitrijević
Oznake: Borjana Depalo, Naj magazin, o zdravoj ishrani, Sanela Dimitrijević