Postoji mnogo razloga zašto ljudi često krive druge umesto sebe. Evo nekoliko najčešćih razloga:
-Samoodržanje ega: Ponekad je teško priznati sopstvene greške jer to može ugroziti naš osećaj samopoštovanja i ega. Kriviti druge može biti način da se sačuva naše samopouzdanje.
-Odbijanje odgovornosti: Preuzimanje odgovornosti za sopstvene postupke može biti teško jer to zahteva iskrenost prema sebi i spremnost da se suočimo s posledicama svojih dela.
-Obrambeni mehanizmi: Kriviti druge može biti način da se zaštiti naša emocionalna stabilnost. Ponekad je lakše kriviti spoljnje faktore nego suočiti se s sopstvenim nedostacima ili slabostima.
-Manjak samosvesti: Osoba možda nije svesna sopstvenihg postupaka ili njihovih posledica, pa stoga krivi druge za ono što se dogodilo.
-Kulturalni i društveni uticaji: U nekim kulturama i društvima postoji tendencija prebacivanja odgovornosti na druge. To može biti rezultat kulturnih normi ili socijalnih očekivanja.
Razumevanje sopstvenih motiva i obrasci ponašanja mogu pomoći u prevladavanju navike krivljenja drugih i promicanju ličnog rasta i razvoja.
Pročitajte još:
Oznake: Naj magazin, Žašto uvek krivimo drgue