Imate posao ili želite novi? Evo kratkog uputstva, šta treba uraditi bilo gde da konkurišete za novi posao.
Ažurirjate svoj CV.
Ako ste već napisali I sada ih samo šaljete, obavezno pogedajte u kojoj formi ste ga napisali I sastavili. Koji font ste pri tom koristili. Koliko stranica ima, da li su mu potrebne prepravke I sl. Pri kreiranju ili doradi stavite se u ulogu poslodavca koji je u potrazi za određenim kadrom.
Stoga pokušajte biti jasni i kratki, ali s dovoljnom dozom informacija koje se od vas očekuju, a to su prvenstveno radno iskustvo, obrazovanje i veštine.
Pre sastavljanja CV podsetite se i koji su traženi, a koji poželjni uslovi u oglasu te naglasite svoje jake strane, ali nemojte ponavljati informacije iz CV ili dodavati kvalitete koje ne posedujete. Vaša “obamana” se brzo može otkriti jer reči su jedno, a dela drugo.
Naglasite situacije koje ste uspešno savladali u svom prethodnom radnom iskustvu ili ako nemate radno iskustvo, izdvojite svoje ‘meke’ veštine poput strpljivosti i ljubaznosti. Uz navođenje veština obavezno opišite i situacije u kojima se to prepoznaje ili koje ste uspešno svladali upravo tim veštinama. Visok stepen komunikativnosti i timski duh ne znače ništa ukoliko nisu potkrepljeni stvarnim situacijama.
Raspitajte se o poziciji/poslodavcu
Ovo naravno ne možete uradutu unapred, ali vam ovde stavljamo kao tačku domaćeg zadatka da se slučajno ne nađete u situaciji da dođete na intervju kod poslodavca o kome ne znate ništa. Ko je, koliko zaposlenih ima, i ono najvažnije čime se bavi!
Izvora informacija o poslodavcu je mnogo. Od korporativnih stranica preduzeća, društvenih mreža, pa sve do štandova na samim sajmovimaza zaposlenje. Nemojte dopustiti da ispadnete nezainteresovani i nemotivisani za posao samo zato što niste odvojili 10 minuta vremena da pronadjete prave informacije.
Osim toga, informiranje o preduzeću sigurno će vam otvoriti mnoga pitanja o poslodavcu i poslovanju, čime dolazimo do poslednje tačke pripreme.
Postavite pitanja
Kada već tako pripremljeni i naoružani informacijama i samopouzdanjem dodjete na intervjua nije zgoreg da iskoristite priliku i postavite poslodavcu sva pitanja koja vas zanimaju. Sigurni smo da će vam poslodavac na njih rado odgovoriti, ipak je u obstranom interesu da znaju na čemu su i još važnije na šta dolaze. Nemojte zaboraviti da razgovor za posao nije komunikacija između dve suprotstavljene strane, već ravnopravne strane.
Oznake: Naj magazin, Trežite novi posao?