Breaking

Manje poznate pećine u Srbiji

putovanja/zanimljivosti / 17/02/2023

Pećinski prostori u Srbiji predstavljaju prilično zastupljen oblik reljefa, od koji su neke izuzetno poznate i posećene, a neke nepravedno zapostavljene. Za sve važi da se mogu pohvaliti izuzetnom lepotom i zanimljivim svetom koji u njima boravi. Sreću su imale one čije su lepote otkrivene i istražene. Ukoliko se osetite inspirisano za istraživanje, uputite se u najlepše pećine u Srbiji.

Ledena pećina Uvac

Ledena pećina je smeštena na levoj strani reke Uvac, na njenim meandrima, a u blizini Ledenog vidikovca. Čitav kompleks se nalazi u jugozapadnom delu Srbije. Okružen je planinama Zlatar, Murtenica, Čemernica, Javor i Jadovnik. Veći deo rezervata je smešteno na teritoriji Nove Varoši, dok se manji deo nalazi u okviru opštine Sjenica.

Specijalni rezervat prirod u sebi krije niz atrakcijai sadržaja, od kojih je jedna od najzanimljivijih Ledena pećina, prostor koji je poznat po dvoranama koje su međusobno povezane strmim, ravnim i ponorskim kanalima. U pećini se nalaze veliki beli stubovi, od kojih su neki prošarani crvenkasim ili plavim nijansama, stakalktiti i stalagmiti, iglice, pećinske zavese i okamenjene draperije. Ono što posebno intrigira kod ove pećine jeste da je jedini mogući ulaz dostupan vodom, odnosno čamcima, čiju vožnju organizuje organizacija Uvca i njeni specijalizovani vodiči. U njoj nema stalnog osvetljenja, pa je potrebno poneti svu opremu koja će omogućiti opažanje svih predivnih atrakcija koje pećina u sebi krije. Ukrasi koji se spuštaju sa krova pećine dostižu i do 10 metara, a ispod jedne se nalazi i potok koji posle nekoliko metara ponire. U pećini se nalazi i bistro jezero, koje posetioce odvaja od tavanice na kojoj su tanki stalaktiti. U pećini je napravljena  staza koja poseduje nekoliko mostića, koji vode do velike pećinske dvorane.

Ceremošnja

Na severoistočnim obroncima Homoljskih planina, na oko 600 metara nadmorske visine, nalazi se jedno od najlepših pećinskih carstava u Srbiji. Ukupna dužina istraženih pećinskih kanala je  776 metara, dok je dužina turističke staze 430 metara. Ceremošnja se može pohvaliti velikim bogatstvom pećinskog nakita: stalaktita, stalagmita, stubova, draperija, okamenjenih vodopada, galerija. U pećini postoji 5 prirodnih, morfoloških celina: Ulazni kanal dugačak 87 metara, dvorana Arena – najatrakivnije deo pećine, koji svojim oblikom podseća na gladijatorske hale Starog Rima. Ona poseduje monumental oblike nakita, od kojih su neki dobili svoja imena, kao što su: Lepa Vlajna, Na večnoj straži. Ostale tri celine su takođe vrlo turistički zanimljive, a krajnja, Južni kanal, se završava sa dva kanala, na čijem je kraju i izlazni otvor iz pećine. U zimskom periodu je temperatura u pećini oko 6 stepeni, dok je važnost vazduha na kontantnih 80%.

Pored same untrašnjosti pećine, ovaj deo je divan i zbog lepota u okolini pećine. U njih spadaju: Veliki štubej – najviši vrh Homoljskih planina, Vodopad Siga, Životina vodenica, Dragosavljević kanal, kao i brojne druge pećine: Bigar, Golubanjska, Ravništarska.

Ovo zadivljujuća pećina se nalazi na istoku Srbije, na 15 kilometara udaljenosti od Kučeva, čija je organizacija uredila put koji vodi do pećine. Tokom ture kroz ovaj deo Srbije uživaćete i u mnogim drugim predivnim atrakcijama.

Cerjanska pećina

Sam jug Srbije bogat je pravim pećinskim carstvom, koje u sebi krije raznoliko bogatstvo. Cerjanska pećina se nalazi u selu Cerje, na 14 kilometara od Niša. U ovoj pećini koja je prilagođena turističkim potrebama možete naći raznoliko bogatstvo nakita: stalaktite, stalagmite, heliktite, talaste draperije, pećinske korale i kristalne cvetove. U pećini se nalaze hodnici i dvorane prosečne visine od 15 do 40 metara, u kojima se nalaze neobični oblici najrazličitijih veličina, boja i formi. Posebno su čuveni heliktiti Cerjanske pećine, koji suprotno sili zemljine teže vise u svim pravcima. U pećini se nalaze i brojne životinjske vrste, među kojima su i slepi miševi, kao i vatreni daždevnjak, koji predstavlja jednu od strogo zaštićenih vrsta divljih životinja u Srbiji.

Geolozi procenjuju da je prećina nastala pre više od 2 miliona godina i da je do danas ostala hidrološki aktivna. I pored toliko godina, čitava dužina pećine još uvek nije istražena, te se ne zna gde je tačno njen kraj. Ukupna dužina istraženog prostora je oko 6 kilometara.

 

Hadži Prodanova pećina

Sa istoka i juga se selimo na Zapad Srbije, gde se nalazi jedna od najelpših pećinskih skrivenih atrakcija. Hadži Prodanova pećina se nalazi na 7 kilometara od Ivanjice, na nadmorskoj visini od 600 metara, a ukupna dužina ispitanog prostora je 400 metara. Pećina poseduje dva sprata: na donjem se nalazi ulaz širine 3 metra, a pored njega poseduje i dva sporedna kanala. Desni deo donjeg nivoa j prekriven bigrenim salivom i plitkim bazenčićima. Najlepši deo jeste centralni, u kome se nalaze stalaktiti i stalagmiti, kao i okamenjeni vodopadi. Kraj donjeg dela pećine čine dva manja procepa. Što se gornjeg sprata tiče, on počinje iz dvorane glavnog kanala i ispunjen je raznovrsnim morfološkim oblicima.

 

Istraživanja pećine počela su 2003. godine, a zanimljivo je da su za tu priliku pozvani i studenti fakulteta u Beogradu. Tada su u pećini nađene vrlo zanimljive pojave i vrste. Pronađeno je 25 novih retkih vrsta insekata, koje su u svetu malo poznate. Osim toga, u pećini su otkriveni i ostaci keramike iz srednjeg gvozdenog doba, kao i velika količina kostiju pleistocenskih životinja. Pronađeni ostaci kristala kvarca, koji su karakteristični za rani paleolit govore o starini pećine i čini je jednim od najstarijih nalazišta. Nova iskopavanja su u pećini otkrila i veliki broj predmeta iz kulture neadertalaca, a iz perioda 40 hiljada godina pre nove ere. Sve navedeno ovaj prostor čini ne samoo turistički bogatom i primamljivom destinacijom već i izuzetno važnim arheološkim nalazištem.

Spread the love

Oznake: ,



Olivera Marinković




Previous Post

DANAS JE SRETENJE

Next Post

ODRŽAVANJE DŽINSA





You might also like



0 Comment


Ostavite odgovor


More Story

DANAS JE SRETENJE

Danas je 15 februar, a taj dan je državni praznik Republike Srbije – Dan državnosti Srbije, spomen na dan kada je na zboru...

15/02/2023