Već od Velikog Četvrtka pa do subote se farbaju jaja. Mnogi zbog dece, a neki što žele u skladu sa prirodom, da iskoriste mogućnst da na prirodan način ofarbaju svoja uskršnja jaja. Na nekim bojama, tj, njihovim etiketama piše da nisu preporučljiva za decu do tri godine. To su na primer zlatna I srebrna, jer ako je ljuska jajeta slaba, boja može da prodre do jaja, a ona se jedu. Jaja su simbol radjanja novog života, pa samim tim I Uskrsa. S Uskrsom dolazi toplije vreme i buđenje prirode iz zimskog sna. Jaja se obično smatraju zdravom hranom, ako ih jedete u umerenim količinama jer je belance izuzetno bogato proteinima.
Povodom Uskrsa, za čitaoce Najmagazina donosimo savete kako ih pravilno skuvati i obojiti prirodnim bojama…
Evo kako ofarbati jaja na potpuno prirodan način, bez hemikalija.
Kuvanje jaja
Neki uskršnja jaja kuvaju petnaest minuta, drugi pola sata, treći pak u sveža jaja koja su pre izvesnog vremena izvukli iz frižidera da im ne bi pucala ljuska pre kuvanja. preferiraju kupovna još izbeljena.
Šta je ispravno?
Jaja ne bi trebala da budu prestara, no ako su suviše sveža, teže ćete ih oljuštiti. Ako ne želite da trošite previše vremena na ljuštenje, izaberite jaja koja su stara najmanje 7 dana.
Žumance je tvrdo i skuvano već nakon četiri do pet minuta u kipućoj vodi, no bolje je kuvati ih nešto duže da bi se dodatno stvrdnula.
Za tvrdo kuvana jaja:
-Koristite jaja koja se nalaze na sobnoj temperaturi barem sat vremena.
- -Stavite ih u hladnu vodu u koju ste dodali kašičicu soli i kuvajte ih dok voda ne proključa.
– Jaja kuvajte u kipućoj vodi četiri do pet minuta, zatim ih pokrijte, maknite ih sa ringle i ostavite ih u vodi još 15 minuta (tokom kuvanja dodajte prirodne boje).
-Nakon što su se jaja četvrt sata “odmarala“, izvadite ih iz posude i ostavite ih još sat do dva na tanjiru kako bi se potpuno ohladila. Najkasnije za dva sata, stavite ih u frižider da se ne bi pokvarila.
– Ako žumanac ima zeleni rub, znajte da je to sasvim u redu. Takvo žumance je samo prekuvano i malo je promenilo boju, ali ukus je isti.
Kako jaja obojiti prirodnim bojama
Za bojenje jaja možete koristiti razne namirnice (voće, povrće, začine, vino), pa čak i cveće. Za korišćenje željene prirodne boje prvo bi trebalo da obezbedite sve potrebne namirnice, ponekad se, kao u slučaju ljuske od luka, radi o kuhinjskim otpacima ili viškovima.
Vruće bojenje
Boja se uvek najbolje prima za ljusku jajeta ako ih bojite tzv. “vrućom“ metodom, odnosno dodavanjem boje tokom kuvanja. Intenzitet boje zavisi od koncentracije boje u vodi za kuvanje.
Kako bi boja bila izražajnija i dugotrajnija, u vodu za kuvanje dodajte kašičicu sirćeta (ako kuvate jaja u većoj posudi, dodajte nekoliko kašičica).
Hladno bojenje
Kod hladnog bojenja, tvrdo kuvanim jajima dodajte boju, prelijte ih hladnom vodom i ostavite da odstoje u frižideru dok se boja ne primi. Taj postupak nije toliko učinkovit i koristi se samo za jake prirodne boje.
Za sjaj jaja
Kada ste obojili jaja i osušili ih, možete ih obrisati krpicom na koju ste prethodno kapnuli malo ulja, može I svinjske masti ili ulja od kokosa. Tako će jaja dobiti diskretan sjaj.
Nalepite sličice
Najjednostavnija metoda je ona najstarija – jaje obložite detelinom i lišćem te ih ubacite u čarapu koja će fiksirati detelinu i tako osigurati da na ljusci ostane oblik koji želite.
-Takođe, pre farbanja, naročito hladnog, možete iscrtati željenu sličicu belom voštanom bojom. Vosak će sprečiti prianjanje boje za ljusku.
Boje će biti atraktivnije ako samo pola jajeta umočite u boju prilikom hladnog bojenja. Jedna polovina jajeta će biti obojena, a druga će zadržati prirodnu boju. Ako se odlučite za vruće bojenje, efekt dva tona možete postići tako da pola sveže obojenog jajeta umočite u limunov sok. Tako će polovina uronjena u limunov sok biti nekoliko nijansi svetlija.
Koje namirnice i biljke koristiti
Ako ste dosad znali samo za prirodno farbanje jaja ljuskom luka ili crnim vinom, otkrićemo Vam još nekoliko namirnica i biljaka koje možete iskoristiti za bojenje uskršnjih jaja u prekrasne, prirodne boje i nijanse.
Crvena i ružičasta
Jaja u ovim bojama možete dobiti dužim ili kraćim umakanjem jaja u:
-veliku količinu lukovice,
-sok od brusnice ili šipka,
-smrznute, mlevene maline, u soku trešnje ili višnje ili pomoću kompota od višnje,
-cveklu (sveža ili samo njen sok).
Narandžasta
Ovu jarku boju možete dobiti:
-manjom količinom ljuski (smeđeg) žutog luka,
-šargarepom (i drugim povrćem koje je bogato karotenom),
-kurkumom ili mešavinom začina za kari,
-čilijem ili paprikom u prahu.
Smeđa
Ovu boju postići ćete umakanjem jaja u:
-crnu, domaću kafu,
-čaj ili u vodu sa zdrobljenim ljuskama oraha,
-prilikom kuvanja u mirođiji jaja će poprimiti zlatno smeđu boju.
Zelena
Zelenu boju najlakše ćete dobiti pri kuvanju jaja:
-sa spanaćem.
Žuta
Za žutu boju koristite:
-koru narandže ili limuna (samo tanki, spoljni sloj),
-listove šargarepe,
-semenke celera,
-semenke kumina,
-zeleni čaj i
-čaj od kamilice.
Plava
–smrvljene zamrznute borovnice i lišće crvenog kupusa.
Ljubičasta
Za ljubičaste nijanse idealni su:
-cvetovi ljubičice (ako ih imate u dovoljnim količinama),
-tamno crno vino,
-različiti čajevi (hibiskus, borovnica, voćni čaj),
-uz intenzivnu ljubičastu možete stvoriti i nežnu boju lavande pomoću cveća ljubičice i malo limunovog soka.
fotografija PIXSABAY
Oznake: Farbanje jaja, najmagazin