Breaking

12 PUTA SU SE VEMĆAVALI I RAZVODILI

Uncategorized / 16/12/2024

Ovakve informacije mogle bi da se svedu pod rubriku verovali ili ne jer se par iz Austrije venčavao  i razvodio ukupno dvanaest puta kako bi žena stekla pravo na penziju. Šteta je veća od 326.000 eura. Samo u Štajerskoj svake godine istražitelji otkriju prevare sa socijalnim davanjima s milijonima eura štete celom društvu.

Presudom Vrhovnog suda od 12. marta  2024. godine Odeljenje kriminalističke policije u Grazu pokrenulo je krivičnu  istragu u ovom slučaju. Vrhovni sud presudio je da su “ponovni brak i kasniji razvod”  od istog supružnika zlouporaba zakona ako brak nikada nije stvarno  raskinut i da se razvod dogodo samo radi utvrđivanja zahteva za penziju. Danas 73-godišnja udovica za drugog se supruga prvi put udala 1982. godine, piše Haute.

Od njega se prvi put razvela šest godina kasnije (1988.). Par, koji je uvek živeo u istom domaćinstvu, praktikovao  je ovaj pristup još jedanaest puta do 2022. godine. Nakon ispunjavanja zadatih rokova, ženi je naizmenično isplaćivana zakonski pripadajuća penzija  ili otpremnina do prvog odbijanja Zavoda za penziono osiguranje (ZMIO) u maju 2022. godine. Dotična se osoba naknadno borila protiv ove negativne odluke sve do Vrhovnog suda, koji u završnom postupku potvrdio pravno mišljenje nižih sudova.

 

Policijska istraga ovog slučaja sada je završena. Time je potvrđena kazneno relevantna sumnja da je bračni par u penziji svesno i sporazumno odabrao ovakav pristup kako bi se novčano okoristili dotacima, od kojih su neki bili poresko  povlašćeni. Svedoci i doušnici s kojima je razgovarano u sklopu istrage potvrdili su utisak da se njih dvoje zapravo nikada nisu razdvajali duže te da su imali “uzoran brak”. Ljudi oko njih takođe kažu da nisu bili svesni ponovljenih brakova i razvoda.

Upitan o tome, trenutno venčani par nije se ispovedio i odbili su da daju  bilo kakve izjave. Prema istrazi, ukupna šteta nastala na štetu penzionog osiguravajućeg društva iznosi više od 326.000 eura. Oboje su sada prijavljeni državnom tužilaštvu u Grazu zbog kaznenog dela teške prevare.

Iako u istoriji borbe protiv prevara nikada nije bilo ovakvog slučaja, manifestacije tzv. socijalnih prevara (SOLBE) su raznolike. Policija se već nekoliko godina usresredjuje na borbu protiv ove pojave u celoj zemlji uvođenjem vlastite „Task Force SOLBE“. Samo u Štajerskoj, dugoročni trend u poslednjih deset godina beleži gotovo sedmostruki porast ovih kaznenih dela (2014.: 55; 2023.: 371). To je pre svega zbog intenzivnog istražnog rada s gotovo 100-postotnom stopom razrešenja, kao i povećanog umrežavanja s organizacijama i partnerima.

Samo u Štajerskoj godišnje otkrivene štete imaju  milijonske iznose. Pa, da li se isplati?

Spread the love

Oznake: , ,



Olivera Marinković




Previous Post

Koenzim Q10

Next Post

DAN D





You might also like


More Story

Koenzim Q10

Koenzim Q10 (CoQ10) je prirodni spoj prisutan u gotovo svakoj ćeliji našeg tela. Ima ključnu ulogu u stvaranju energije...

14/12/2024