Grickanje noktiju (onikofagija -onychophagia) je česta pojava, naročito kod dece srednjeg uzrasta. Čak 25-30% dece tog uzrasta gricka nokte. Većina njih tu naviku prenosi i na starije doba, jer zaista nije lako prestati a postoji mogućnost da se ta navika pretvori u poremećaj. Deca čiji roditelji su skloni ovoj navici imaju predispoziciju, da će I oni grickati nokte.
Studije pokazuju da se ovo dešava čak i ako se roditelji potrude da prestanu sa grickanjem pre nego što začnu decu.
Ponekad, grickanje noktiju, može da bude odraz stresa, emocionalne ili mentalne prirode. Ima tendenciju da se pojavljuje kod ljudi koji su često nervozni, anksiozni i često se osećaju depresivno. To je njihov način borbe sa ovim osećanjima. Većina onih koji grickaju nokte, to radi nesvesno.
Dosada: jednom kada grickanje noktiju postane navika, ona praktično postaje deo vas i krećete da to rade nesvesno dok čekate u redu, frustrirani ili samo smoreni. To je nešto što radite da biste imali osećaj da ste okupirani nečim.
Koncentracija: u većini slučajeva kao što smo već napomenuli to je pre nesvestan izbor nego svesna odluka pogotovo kada na nešto pokušavate da se skoncentrišete. Često nećete ni primetiti da dok rešavate neki drugi problem, sve vreme grickate nokte.
Stres i anksiozonost: Grickanje noktiju može da bude vaš način da se izborite sa stresom ili anksioznošću. Na žalost, imaćete samo trenutne rezultate, tj. dok grickate nokte, čim prestanete sa tim nervoza i anksioznost će se ponovo vratiti i moraćete da potražite trajno rešenje.
Postoji čitav spektar različitog ponašanja kod grickanja noktiju – od povremenog i bezazlenog grickanja do duboko ukorenjene navike koja čak može dovesti i do ozbiljnijih fizičkih i psihičkih poremećaja.
Da bi ste rešili posledicu, pronadjite uzrok, kategorični su psiholozi. Zato kernite ka početku I sigurno ćete brže I lakše rešiti ovu lošu naviku.
Oznake: Grickanje noktiju, Naj magazin