Organizatori ovogodišnje Nedelje mode u Dakaru, glavnom gradu Senegala, imaju poruku za ostatak sveta: održivost u stilu.
Pandemija korona virusa primorala organizatore ove neobične revije da priredbu održe na otvorenom. Oni su iskoristili priliku da je naprave u nesvakidašnjem ambijentu – sakriveni iza krošnji baobaba, gde su modeli čekali svoj red da prošetaju modnom pistom.
Revija je održana ovog vikenda, a glavna tema bila je ekološka odgovornost, o kojoj je 20 dizajnera govorilo kroz ručno rađene kreacije, šaljući kritičku poruku o masovnoj fabričkoj proizvodnji.
Adama Ndiaje, osnivačica dakarske Nedelje mode i dizajnerka brenda Adama Paris je tim povodom rekla:
„Mnogi dizajneri su već prešli na takozvanu sporu modu, a da toga nisu ni svesni. Ovakva moda se proizvodi u Senegalu, ali nema masovne proizvodnje – toga smo se godinama stideli, a sada se ponosimo, jer je to zapravo luksuz“.
Kakva je to podela na brzu I sporu modu? Da pojasnimo:
Na Zapadu, vlada takozvana brza moda, jer potrošači kupuju i bacaju odeću velikom brzinom. To je donelo povećanje zagađenja. Prosečno vreme nošenja nekog komada odeće je “opalo”, a modne linije I trendovi se velikom brzinom smenjuju.
Na primer, tokom 2015. godine, emisije ugljen-dioksida izazvane tekstilnom industrijom bile su veće od svih emisija iz međunarodnog vazdušnog i pomorskog saobraćaja zajedno. Osim toga, toksične materije od bojenja i obrade tekstila su krivci za oko 20 odsto globalnog zagađenja vode.
Velika većina materijala od kojih je napravljena ova odeća na ovogodišnjoj Nedelji mode u Dakaru uvezene su iz inostranstva, dok se odeća pravi u Africi. U Senegalu se ne proizvode sve vrste materijala, tako da ovdašnji dizajneri nisu mogli da naprave kolekciju koja je stopostotno senegalska. Glavna tema ove revije bila je životna sredina, a modna revija je održana u ekološkoj sredini, tačnije u šumi baobaba.
Oznake: Naj magazin