Praksa kićenja jelke datira još od starih rimskih paganskih običaja. Hrišćanstvo je tu tradiciju preuzelo iz različitih legendi, a jedna se medju njima izdvojila:
Jedna je o monahu Bonefitu, koji je sprečio žrtvovanje devojčice, tako što je tadašnjim Paganima, na teritoriji Engleske, rekao da okite drvo, koje je zasijalo, jelka se bukvalno rodila iz zemlje, pred njihovim očima, i od tada se pominje u hrišćanskom svetu drvce koje ispunjava želje, donosi svetlost, radost i veselje. Zapravo, više od 2000.godina, se kiti jelka i na taj način se obeležava, dolazak Nove godine. Vremenom se taj ritual proširio po celoj Evropi, a zašto se zapravo kiti novogodišnja jelka?
Bilo zbog sreće ili zbog lepote, tradicija se prenosi iz godine u godinu i simbol je radosti, nove nade i blagostanja.
Uvek se postavlja pitanje, kupiti veštačku ili postaviti pravu jelku sa busenom(nikako bez korena, samo isečenu)?
Odgovor je: kako je kome volja. Možda je veštačka ekonomičnija i može da menja pravu, godinama, s tim što običaji nalažu da se obavezno u svakoj novog godini kupi po jedan novi ukras. Ukoliko koristite pravu, kupite je sa busenom i kada prođu praznici, zasadite je u zemlju.
Jedno je sigurno, važno je da tu tradiciju održavate sa najmilijima, jer tako stvarate porodičnu zabavu, i sa osmesima na licima ulazite u novu godinu.
Oznake: Naj magazin