Svakodnevno donosimo na stotine odluka a da toga nismo ni svesni. Šta ćemo jesti, gledati, piti, pričati, sve su to male odluke koje utiču na naš život.
Svakog ponedeljka, svakog prvog u mesecu, svakog prvog januara neki od nas donosimo odluke za koje znamo da ih nećemo ostvariti. Ali uprkos tome što znamo, mi ih opet sledećeg ponedeljka, prvog u mesecu ili prvog januara donosimo ponovo.
Zašto to radimo?
Zato što duboko u sebi vapimo za promenom, za boljim životom. Zato što znamo da možemo i zaslužujemo bolje.
Zašto u 90% slučajeva ne uspemo da istrajemo u odluci?
Zato što nas niko nije naučio kako.
Donošenje odluka je kao matematička jednačina sa više nepoznatih. Ako nisi bio na času nećeš znati da je rešiš.
To što nas u školi nisu učili o ciljevima ne znači da ne možemo da naučimo kako da ih ostvarimo.
Ciljevima moramo pristupiti ozbiljno i studiozno. Priprema i pravilno donošenje odluka je najvažniji deo svake promene.
Kada bi sada bez ikakve pripreme doneli vaše novogodišnje odluke one bi izgledale ovako:
- Želim da smršam
- Želim da se hranim zdravo
- Želim da pijem više vode
- Želim da nađem posao
- Želim da završim fakultet
Ovako postavljene odluke su osuđene na propast.
A kako od tih želja do ostvarenja?
- Papir i olovka
Prva i osnovna greška je to što većina ljudi ne zapisuje svoje odluke.
Prvi korak je zapisivanje ciljeva. CILJEVA ne želja. Da bi nam bilo lakše možemo prvo zapisati naš želje, kao na spisku iznad. I onda te želje pretvaramo u konkretne ciljeve.
Umesto „želim da smršam“ pišemo „u junu 2022. imaću 57kg“.
Ciljevi moraju da budu konkretni, jer preopšti cilj ne budi u nama emociju i želju koja nam je potrebna.
Kada znamo šta nam je cilj onda možemo da napravimo plan koji će nas dovesti do ostvarenja.
2. Znanje
Da bi plan bio dobar moramo da imamo određene informacije. Znanje je moć, rekao je Bacon i bio je u pravu.
Kako da dođemo do znanja? Odgovor je jednostavan i zove se Google.
Sve što nam treba je malo vremena da istražimo na internetu sve ono što nas zanima a vezano je za našu odluku. Tražite ljude koji su stručnjaci u toj oblasti, gledajte intervjue sa njima, zapratite ih na mrežama, i zapisujte sve što vam se čini kao nešto što bi vam pomoglo.
Hajde da se držimo primera o mršavljenju, nađite fitnes trenere i YouTube kanale koji se bave tom temom. Istražite i vidite šta vama odgovara. Gledajte emisije u kojima gostuju lekari a tiču se gojaznosti i mršavljanja.
3. Zašto?
Dok pravimo plan i istražujemo načine i metode dolazimo do jednog bitnog pitanja. Zašto želimo da ostvarimo određeni cilj?
Zašto želimo da smršamo, zbog zdravlja ili samopouzdanja? Da bi našli partnera? Ili zato što se prijatelji često šale na račun našeg izgleda? A možda i sve ovo zajedno…
Zašto nešto radimo takođe mora da se nađe na papiru odmah pored našeg cilja. Zašto nešto radimo je najbitnija stavka. To je pokretač i motivacija, ono što će nas sprečiti da odustanemo kada bude bilo teško.
4. Vremenski okvir
Sada kada imate jasan cilj, dovoljno znanja i odgovor na pitanje zašto, sledi određivanje vremena za svaki cilj.
Prva greška koju svi mi pravimo je ta što sve krećemo od prvog januara, a realno jedino što radimo tog dana je odmaramo od dočeka i jedemo ostatak roštilja.
Ne morate da sprovodite sve vaše odluke od prvog. Ako ste doneli 10 odluka i ako znate koliko vam je vremena potrebno za svaki cilj, onda možete te ciljeve rasporediti. 12 meseci, 52 nedelje ili 365 dana je dovoljno vremena i ne morate na svim ciljevima da radite svaki dan.
Jedina bitna stavka je da sve ostvarite do naredne godine.
U januaru možete krenuti sa jednim konkretnim ciljem, dok ćete za druge ciljeve samo vršiti istraživanja i prikupljati znanja iz tih oblasti.
To što nećete vežbati u januaru ne znači da ništa nećete raditi po tom pitanju, možete naći odgovarajući sport ili odgovarajuću teretanu, možete nabaviti opremu i gledati na YouTube-u kako se pravilno rade vežbe. Posle mesec dana mentalne pripreme, gledanje videa i sa odgovarajućom opremom biće vam mnogo lakše da zaista odete u teretanu.
Ako je jedan od ciljeva da položite vozački ispit, odredite mesec kada mislite da je najbolje vreme za to, npr. septembar.
Ako vam je cilj da pijete 2l vode dnevno, postavite ga tako da od jula pijete 2l a do tada postepeno pijte sve više vode, istražujete zašto je to dobro, i šta nedostatak vode radi vašem organizmu.
5. Plan
Lako je napraviti odgovarajući plan ako ste ispoštovali prethodne korake.
Plan je najlakše napraviti od godišnjeg ka dnevnom. Kada znamo šta sve imamo da uradimo u toku jedne godine te zadatke razvrastavamo po mesecima, nedeljama i danima.
Dnevni plan je najbitniji, jer ono što radimo na dnevnom nivou pravi promenu.
Planiranje i organizacija je vrlo individualna stvar i zavisi od dosta faktora. Ono što je zajedničko je pisanje.
Nabavite planer ili običnu svesku. U njoj zapišite sve vaše ciljeve, zašto ste doneli te odluke i vremenske okvire za svaki cilj.
Napravite dnevni raspored vaših svakodnevnih obaveza i između njih ubacite vreme za rad na ostvarivanju novogodišnjih ciljeva.
Vrlo je važno da vodite evidenciju o napretku, ona će vas motivisati i pomoći da korigujete određene dnevne zadatke ukoliko vam ne odgovaraju. Niko nije iz prve napravio idealan plan.
Nemojte se plašiti da postavljate novogodišnje ciljeve, jer ih možete ostvariti, samo naučite kako. A ovaj tekst je dobar početak. Samo hrabro i ne slušajte druge ako vam govore da ne možete, nisu bili na ovom času.
Marijana Cundrić
Oznake: Marijana Cundrić, Naj magazin