Astrologija, kao i celo civilizacisko nasleđe Evrope, gde mi ipak pripadamo makar astrološki, šta god ko tvrdio, , nasleđe je Helenizma. Drevna Grčka je kamen temeljac svega što se u Evropi razvilo a ima u sebi korene logike, filozofije, matematike, istorije, i ostalih disciplina, naučnih i manje naučnih koje čine civilizaciju.
Astrologija koju danas imamo bogata je simbolizmima helenske mitologije, prilagođena imenima božanstava starog Rima, ali oslonjena na helensku filozofiju. Uostalom u ta vremena svaki „učenjak“ je bio i matematičar, i filozof, i astrolog, ali i lekar, geograf itd. U opštoj slici sveta, astrologija je uzimala posebno mesto, ali i posebnu hijerarhiju po kojoj su se izdvajale grane astrologije. Kako je ovaj tekst o potencijalima natalne, neću dalje od toga ići u podele, već samo naglašavam da iznad natalne astrologije stoji mundana, odnosno da iznad čoveka i njegovih zvezda i planeta, koje dobije trenutkom rođenja stoje opšti uslovi, globalnih, takozvanih mundanih horoskopa.
Još je Klaudije Ptolomej, jedan od najznačajnijih autora helenske astrologije, u osvit ovog milenijuma, pre skoro dve hiljade godina, celo poglavlje knjige „Tetrabiblos“ posvetio opštim-mundanim uslovima da parafraziram: „stavnika određenih predela“.
Planeta Zemlja, svojim oblikom, geografskim uslovima, osobinama zemljišta i slično, u odnosu sa svojim kretanjem oko Sunca i odnosom samog Sunca prema raznim mestima na specifičnim dužinam i širinama, u skladu sa simbolizmom odnosa, predisponira-određuje mogućnosti pojedinca.
Na taj način navedeni autor određuje severnjake kao „ohlađene“ jer žive daleko od Ekvatora i najjače vreline Sunca, dok one koji žive oko Ekvatora opisuje kao „opečene Suncem“, pa zato imaju „tamnu kožu i vunastu kosu“.
Ovako primenjena astrologija daje unapred uslove za pravilno razmatranje natala, koji više nije sam za sebe već deo celine.
Nastavak sledćeg ponedeljka-
Astrolog Mihajlo Čukić
Oznake: Astrolog Mihajlo Čukić, Naj magazin