Nacionalni institut za dijabetes i urinarna oboljenja definiše IBS kao grupu probavnih simptoma, kao što su ponovljeni napadi bola u stomaku, dijareja, zatvor i nadimanje. Većina ljudi koji doživljavaju ovo stanje će imati normalne pokrete creva nekim danima, dok će drugim danima doživeti neprijatne simptome. Sindrom nervoznih creva (IBS) se razlikuje od inflamatorne bolesti creva (IBD), jer ne oštećuje nijedno tkivo u digestivnom traktu i nije opasan po život.
IBS se pokreće poremećenim interakcijama između creva i mozga. Kada je ovaj vitalni komunikacioni kanal poremećen, gastrointestinalni trakt postaje osetljiviji i menja način na koji se mišići u vašem crevu kontrahuju. Promene u pokretu creva su direktan uzrok mnogih digestivnih simptoma.
Postoje tri tipa IBS-a, na osnovu simptoma koji se najčešće javljaju:
- -IBS sa konstipacijom (IBS-C): u danima kada imate barem jedno abnormalno pražnjenje creva, većina vaših stolica je tvrda.
- -IBS sa dijarejom (IBS-D): u danima kada imate barem jedno abnormalno pražnjenje creva, većina vaših stolica je labava i vodenasta.
- -IBS sa mešovitim navikama creva (IBS-M): u danima kada imate najmanje jedno abnormalno pražnjenje creva, vaša stolica je i tvrda i vodenasta istog dana.
DA LI PROBIOTICI MOGU POMOĆI KOD IBS-a?
Poznato je da probiotici pomažu u obnavljanju zdrave mikroflore i sluzokože creva, neophodnih za efikasno varenje hrane, redovno zdravo pražnjenje creva, podržavaju imunitet ublažavaju simptome IBS-a kod nekih ljudi.
Najnovija istraživanja potvrđuju da probiotici mogu biti korisni u upravljanju simptomima IBS-a. Međutim, koliko efikasni mogu biti zavisi od nekoliko faktora. Prema sistematskom pregledu objavljenom u časopisu Nutrients, 63,6% analiziranih studija je izvestilo da suplementacija probioticima kod pacijenata sa IBS značajno poboljšava simptome u poređenju sa placebom, dok preostalih 36,4% nije prijavilo nikakve značajne promene. Istraživači su primetili da su najbolji rezultati dobijeni u ispitivanjima koja su koristila više sojeva bakterija i koja su trajala osam nedelja ili više.
KAKO PROBIOTICI POMAŽU SA SIMPTOMIMA NERVOZNIH CREVA?
Jedan od znakova IBS-a je disbioza. Ovo je termin koji se koristi da opiše neuravnoteženu mikrobiotu creva – kada ima više „loših“ mikroba nego „dobrih“. Kao što je opisano u World Journal of Gastroenterology, pokazalo se da probiotici inhibiraju rast patogenih bakterija lepljenjem za crevne ćelije i na taj način sprečavajući ih da zauzmu prostor i rastu. Ovaj mehanizam sprečava takozvani “sindrom curenja creva” u kome prekomerni rast štetnih mikroba slabi barijeru između creva i krvotoka, dozvoljavajući stranim telima da uđu u cirkulatorni sistem.
Još jedna uobičajena karakteristika IBS-a su razne upale u crevima. Više studija je pokazalo da probiotici mogu smanjiti upalu i regulisati odgovore imunog sistema.
Za sve one koji imaju problem sa crevima, trebalo bi da se obrate lekaru, a ne da se leče samoinicijativno. Naš imuni sistem “stanjuje” u crevima i zato je stručna pomoć neophodna.
Oznake: IBS, sindrom nervoznih creva, stomak