Nekada se proja pravila od samo dva sastojka: kukuruznog brašna i vode. Medjutim, savremena kuhinja, poznaje neke druge recepte. Potpisnik ovih redova se seća kada je svom dedi pravila proju, govorio je:
-Sine, ovo što ti praviš je torta, a proja…Ne znate vi šta je glad…a proja je kad je bilo, bila prava gozba!
Sa tugom se sećam ovakvih trenutaka.
A ova naša proja,
našla se na listi 50 najboljih hlebova na svetu po oceni američke televizijske mreže CNN.
Veliki i važan CNN navodi da je reč o vrsti kukurznog hleba koji se služi topao, direktno iz pećnice, kao neizostavni pratilac sarme, podvarka, svadbarskog kupusa, ali i drugih tradicionalnih jela naše kuhinje.
U mnogim krajevima Srbije tradiciju vodeničarskog zanata sačuvao je mali broj ljudi, zahvaljujući kojima još može da se pronađe sastojak bez kog je proja nezamisliva – brašno od autohtonih sorti kukuruza.
Proja se nekada smatrala obrokom koji su jeli ljudi slabijeg imovnog stanja, a danas je na trpezama delikates. Da je za građane Srbije više od običnog jela svedoče i etnolozi. U nekim krajeva naše zemlje ona je neizostavni deo prazničnih trpeza.
S ciljem da se obogati ukus, u novije vreme u proju se dodaju sir, jaja i margarin, ajvar, čvarci, zelje i sl. A mi vam nudimo recept za proju za koju su vam potrebni sledeći sastojci:
– 3 jaja
-2 šolje kukuruznog brašna
-1 šolja belog brašna
– prašak za pecivo
-so
– po 1 šolja jogurta (mleka, kiselog mleka), kisele vode, ulja.
Po želji dodajte i ostale sastojke a to su najčešće sir, obarena blitva ili zelje, kakavalj ili šta vi lično preferirate.
Priprema:
Sipajte odredjenu količinu ulja u pleh u kome ćete peći. Kada se dobro zagreje (da cvrči) izlijte dobijenu smesu, u kalup, koja po strukturi treba da izgleda kao smesa za palačinke ali malo redja. Smesu pecite na 200 stepeni oko pola sata. Kad dobije zlatno žutu boju, proja je gotova!
Oznake: Naj magazin, Proja