Može se reći da su trešnje jedna od najmoćnijih voćki koje postoje. Obezbeđuju nam bitne hranljive materije, a ne sadrže veliku količinu kalorija (1 šolja trešanja sadrži otprilike 90 kalorija).
Ovo su prednosti koje trešnje imaju za naše zdravlje:
- Zbog velike količine aktioksidanasa, štite nas od srčanih oboljenja, kancera ili artritisa.
- Bitan su izvor melatonina, jedinjenja koje reguliše otkucaje srca i ciklus spavanja, tako da su idelane za sve one koji imaju problema sa nesanicom i hroničnim umorom.
- Sadrže beta-karoten i vitamin A, čak 20 puta više nego jagode i brusnice.
- Bogate su vitaminima C i E, gvožđem, vlaknima, folnom kiselinom, kalijumom i magnezijumom.
- Popularno se kaže da su ,,hrana za mozak“, jer pozitivno utiču na mentalno zdravlje. Sprečavaju gubljenje pamćenja i štite od Alchajmerove bolesti.
- Ublažavaju simptome gihta i artritisa, kao što su upala i zadržavanje tečnosti.
- Sprečavaju gubitak vida i pojavu katarakte.
- Zbog vlakana koje sadrže, dobre su za probavu.
- Ne sadrže dosta kalorija, tako da su idealan obrok, užina ili dezert za sve one koji žele da smršaju.
- Mogu ublažiti bol, jer imaju antiinflamatorno dejstvo. Preporučuju se kod bolova u mišićima i tetivama. Sportisti i atletičari imaju običaj da nakon treninga pojedu po jednu porciju trešanja.
- Pomažu u eliminaciji mokraćne kiseline u krvi.
- Zbog velike količine vode, kalijuma i vlakana, deluju kao laksativ.
- Bogate su flavonoidima, sprečavaju oštećenje ćelija u organizmu.
- Preporučuju se osobama sa visokim krvnim pritiskom, kamenom u bubrezima, srčanim problemima.
Evo, nekoliko recepata da sačuvamo trešnje onda kada ih nema u prirodi. Možete ih pripremiti na mnogo načina, a mi vam ovoga puta nudimo ove:
LIKER OD TREŠANJA
Potrebno vam je: trešnje – 2 kg dobro zrele,
šećer – 800 gr, 1 kg, karanfilić – 6 – 7 komada, vanila – 1 mahuna ili 2 praha, cimet – 2 – 3 štapića, muskatni oraščić – 1 ceo ili prepolovljen, listovi višnje – 6 komada, očišćeni, rakija – 3 – 4 l ali neka bude jača.
Priprema:
Trešnje dobro operite i očistite, a one treba da budu dobro zrele i ne zelenkaste. Rasporedite ih u flaše sa širokim grlom i ravnomerno pospite šećerom. U svaku flašicu dodajte karanflić, vanilu, štapiće cimeta, muškatni oraščić, listiće višnje. Ostavite flaše na sunčanom mestu 8-10 dana. Zatim ih prelijte rakijom. Posle 4-5 nedelja liker procedite i sipajte u flaše i čuvajte na hladnom mestu. Rakija se može zameniti votkom.
Karamelizovane trešnje
Potrebno je: Količina po želji, ali okvirno bi bilo ovako.
Priprema,:
Trešenje – 250 gr, bez koštice, smeđi šećer – 1 supena kašika. Stavite šećer u kaserolu na ringlu i karamelizujte je. Dodajte voće. Karamel će se zgustiti, ali ovo ne treba da vas brine.Trešnje će pustiti vodu/sok i istopiće se. Smanjite ringlu i kuvajte dok ne ostane bez tečnosti. Izvadite, ohladite i servirajte karamelizovane trešnje. odozgo.
DOMAĆE KANDIRANE TREŠNJE
Potrebno je:
trešnje – 1 kg, šećer – 1 kg, voda – 500 ml, crvena boja.
Priprema:
Operite i očistite voćke od koštica. Skuvajte šećerni sirup od šećera i 500 ml vode. Kuvajte ga oko 5 minuta. Skinite sa vatre i dodajte trešnje. Neka odstoje jedan dan u sirupu. Zatim dobijeni sirup procedite i kuvajte dok se ne zgusne (treba da se smanji na 2/3 zapremine). Vratite trešnje u sirup i kuvajte 5 minuta. Uklonite sa vatre i ostavite da se potpuno ohladi. Dodajte malo crvene boje za hranu i promešajte. Ponovo kuvajte 5 minuta i ostavite da se ponovo ohladi. Voće izvadite iz sirupa i poređajte na papir za pečenje. Ostavite da se osuši i odložite u kutiju sa poklopcem.
SIRUP OD TREŠANJA
Potrebno je: trešnje – 1 kg, dobro zrele,šećer – 300 gr, sok od limuna – od 1 malog limuna, rozetla – 2 – 3 lista, voda – 300 ml.
Priprema:
Očistite trešnje od drški, operite ih i onda izvadite koštice i isecite. To radimo zato što ako ih prvo isečemo i posle ispermo, ispraćemo deo soka, koji će ispustiti. Prelijte voće vodom, sipajte šećer i kuvajte na tihoj do umerenoj vatri 50 minuta do 1 sat. Dok je smesa vruća, stavite listove rozetle i ostavite da puste aromu do trenutka kada se potpuno ohladi. Onda ih sklonite, isedite sok od limuna i pasirajte. Ako je previše gusto, možete da razredite sa malo vode. Procedite koncentrat od trešnje kroz finu cediljku i sipajte u flaše, dobro ih zatvorite i čuvajte u frižideru. Budući da je količina mala, sirup je za direktnu konzumaciju. Razredi se vodom u proporcijama po vašoj želji i servira se sa kockama leda. U slučaju da napravite veću količinu, treba da hermetizujete u tamne flaše, zatvorene metalnim poklopcima i da čuvate na hladom i tamnom mestu.
Oznake: najmagazin, Trešnje