Dobra memorija zavisi od mnogo faktora, a najviše od zdravlja i vitalnosti mozga. Dobrim pamćenjem bolje I efikasnije obavljamo svaki posao. Na svojoj mentalnoj aktivnosti se radi, kao što radimo na svom telu.
Ljudski mozak ima izvanrednu sposobnost da se prilagođava i menja, čak i u veoma starom dobu. Ova sposobnost je poznata kao neuroplastičnost. Uz pomoć prave stimulacije, naš mozak može menjati postojeće konekcije i može se prilagoditi mnogim stvarima, poboljšati svoje kognitivne sposobnosti, mogućnost da usvajamo nove informacije kao i memoriju. Nauka je došla do saznanja da ne treba da preskačemo zdravu ishranu, fizičku aktivnost, kao I odredjenu količninu sna ukoliko želimo da imamo dobru memoriju.
Sa ove tri komponente zapravo povećavamo svoju sposobnost da usvajamo i reprodukujemo usvojene informacije.
Zlatno pravilo glasi: jedite zdravu hranu koja doprinosi poboljšanom radu mozga.
Baš kao što je telu neophodno “gorivo”, ista je stvar i sa mozgom. Verovatno znate da režim ishrane koji uključuje dosta voća, povrća, “zdravih”masti kao što su maslinovo ulje i riba, i dosta proteina prizvodi mnogo korisnih stvari za naše zdravlje, ali ovakav način ishrane može znatno poboljšati i sposobnost pamćenja. Ali za održavanje “zdavlja” mozga, nije važno samo šta jedete, već i ono šta ne jedete. Unosite više Omega 3 masnih kiselina.
One su izuzetno korisne za mozak i memoriju. Riba je naročito bogata Omega 3 masnim kiselinama, posebno tuna i sardine. Konzumiranje ribe može takođe znatno smanjiti rizik od dobijanja Alchajmerove bolesti. Voće i povrće svih boja su naročito dobar antioksidant koji štiti od oštećenja moždanih ćelija. Pored drugih koristi, normalna konzumacija zelenog čaja može znatno poboljšati memoriju i mentalnu aktivnost i usporiti starenje mozga. Kao što znate, alkohol ubija moždane ćelije. Ali umerena konzumacija vina (otprilike 1 čaša za žene i 2 za muškarce dnevno) može naročito poboljšati memoriju i kognitivne procese. Crveno vino je najbolja opcija, jer je ono bogato sastojcima koji poboljšavaju protok krvi u mozgu i smanjuje rizik od dobijanja Alhajmerove bolesti.
Oznake: Ishranom d zdravja, najmagazin